DSCN2124 1

Επίσκεψη στο ανάκτορο της Βεργίνας

Την Πέμπτη, 21/10, στα πλαίσια του εορτασμού της Διεθνούς Ημέρας Αρχαιολογίας, οι μαθητές του Δημοτικού Σχολείου Βεργίνας – Παλατιτσίων, επισκέφτηκαν το Ανάκτορο των Αιγών, μετά από πρόσκληση της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ημαθίας. Εκεί, ξεναγήθηκαν από την κυρία Εύα Κοντογουλίδου, επιβλέπουσα αρχαιολόγο και είχαν την ευκαιρία να πάρουν μία γεύση από τις εργασίες ανάδειξης του Ανακτόρου των Αιγών, το μεγαλύτερο, αλλά, μαζί με τον Παρθενώνα, και το σημαντικότερο κτήριο της κλασσικής Ελλάδας.

Το βασιλικό συγκρότημα που ίδρυσε ο Φίλιππος ο Β’, είχε έκταση περίπου 12,5 στρέμματα και αποτελούσε το δημόσιο θρησκευτικό και πολιτικό κέντρο των Αιγών. Εντυπωσιάστηκαν από την ανασκαφή καθώς εκείνη τη στιγμή οι εργατοτεχνίτες έφερναν στην επιφάνεια το στόμιο ενός αγγείου.